AB: “Skyll inte på nätet”
I kölvattnet till händelserna vid Plusgymnasiet i Göteborg har det seglat upp ännu en debatt om debatt om näthat och problem i kommentarsfälten. Som vanlig beskylls nätet för människors dåliga uppförande. Så kan vi inte ha det, så jag skrev en debatt artikel om det hela i Aftonbladet.
I den skriver jag bland annat:
Det är inte raketforskning att skapa en bättre miljö på nätet, men det räcker faktiskt inte att skylla på någon annan eller att kräva hårdare lagar. Det är inte någon annans ansvar. Det är allas ansvar. Ditt och mitt. Varje dag. Alltid. Det finns inte någon lag i världen som kan befria oss från det moraliska ansvaret att agera goda föredömen för de generationer som kommer efter oss. Det är evigt.
Knäckfrågan är inte hur vi ska få barn och ungdomar att vara schysta mot varandra på nätet. Knäckfrågan är om vi andra är redo att axla ansvaret och bli goda tangentbordsriddare eller om vi helt enkelt nöjer oss med att bara vara lite skit bakom tangentbordet och struntar i konsekvenserna.



